Vesiensuojeluyhdistysten verkostoitumistilaisuus Vehmaalla 3.12.2025

Osana Varsinais-Suomen vesistökunnostusverkoston toimintaa järjestetty vesiensuojeluyhdistysten verkostoitumistilaisuus kokosi yhteen erityisesti Vakka-Suomen ja Naantalin alueen yhdistysaktiiveja Vehmaan koululla pidettyyn iltatilaisuuteen 3.12.2025. Tilaisuuden tavoitteena oli tuoda yhteen paikallisia vesiensuojeluyhdistyksiä ja neuvontaa ja avustuksia tarjoavia asiantuntijaorganisaatioita verkostoitumisen sekä tiedonvaihdon merkeissä. Asiantuntijaorganisaatioina ja tilaisuuden järjestäjinä mukana olivat Varsinais-Suomen ELY-keskus, Valonia ja Lounais-Suomen vesiensuojeluyhdistys ry.

Pääteemana tilaisuudessa oli valuma-aluelähtöisyys vesiensuojelussa, jota pohjusti Valonian vesi- ja luontoasiantuntija Jarkko Lekan avauspuheenvuoro ja esitys. Valuma-aluelähtöisyyden merkityksestä jatkettiin vuoropuhelua ja pohdintaa paneelikeskustelussa, johon osallistuivat asiantuntijoina Pekka Paavilainen Varsinais-Suomen ELY-keskuksesta ja Juki Inaba Lounais-Suomen vesiensuojeluyhdistyksestä, sekä paikallisyhdistysten edustajina Jyrki Pitkänen Vesilinniemen vesiensuojeluyhdistyksestä ja Kaija Heikkinen Rymättylän Kirkkojärviyhdistyksestä.

Keskustelussa korostui valuma-aluelähtöisyyden kokonaisvaltaisuus vesiensuojelussa, silla kaikki valuma-alueella tapahtuva toiminta vaikuttaa alapuoliseen vesistöön. Vesistöissä ilmenevien ongelmien, kuten rehevöitymisen, juurisyyt sijaitsevat usein valuma-alueella, kuten valuma-alueelta tuleva ravinnekuormitus, ja niihin tähtäävät pitkäjänteiset toimenpiteet ovat tärkeitä, jos halutaan saavuttaa pysyvämpiä ja kestävämpiä tuloksia. Lisäksi keskustelussa korostui yhteistyön valtava merkitys, sillä valuma-alueet tuovat yhteen kaikki alueella olevat toimijat; asukkaat, yhdistykset, maanomistajat, viljelijät ja muut sidosryhmät.

Pienryhmissä keskustelimme myös erilaisista teemoista liittyen vesiensuojelutyöhön, aiheina muun muassa vesiensuojelutyössä koetut haasteet, mihin tarvitaan tukea ja mistä sitä saa, miten parantaa yhdistysten välistä yhteistyötä, sekä jaoimme hyviä vinkkejä ja käytäntöjä.

Oli ilahduttavaa huomata miten paljon keskustelua syntyi aiheen ympärille, ja juttua olisi voinut jatkaakin vielä pidemmälle, eli vastaavanlaiset tilaisuudet ovat myös tulevaisuudessa toivottuja! Lopun palautekierroksella nousikin esiin tämänlaisten läsnätapahtumien tärkeys ja merkitys, ja tilaisuudet muistuttavat, että haasteista huolimatta emme tee tätä työtä yksin!

Yhteystiedot Tulospalvelu Yhdistys